2015. június 26 – július 3. között immár második alkalommal kerül megrendezésre az Úton… Séta a SzüléSzületéS minőségéért elnevezésű kezdeményezés.
Szeretettel várunk nyitóprogramunkon!2015. június 26. 10:00-13:00ELTE 1064 Budapest, Izabella utca 46.kézműves foglalkozások: kavicsfestés, mandalák festése, a logónk színezésea Séta szalagjainak elkészítésepocakfestés és arcfestés10:30-tól Születés mese11:30-tól Ringató Hazay Tímeával12:30 sétálj Velünk a Népligetig!
A hagyományteremtő sétát az ELTE PPK Perinatális Szaktanácsadó szakának oktatói és eddig végzett hallgatói kezdeményezték, illetve szervezik – akik mind a születés körüli időszakkal (is) foglalkozó szakemberek, például szülésznők, védőnők, gyógypedagógusok, pedagógusok, pszichológusok, dúlák, jógaoktatók, sportrekreátorok, mozgásfejlesztők.
A 2015-ös Séta a budapesti ELTE Izabella utcai kampuszának kertjében elültetett SzüléSzületéS fájától a vajdasági Topolyába vezet, Budapest – Hódmezővásárhely – Szeged – Domaszék – Mórahalom – Ásotthalom – Hajdújárás – Palics – Szabadka – Topolya útvonalon.
A Sétához kapcsolódóan az ELTÉ-n nyitóprogrammal és a főbb állomásokon különböző programokkal várjuk az érdeklődőket, illetve fogadják a sétálókat.
A Sétával arra hívjuk fel a figyelmet, hogy milyen messzire nyúló jelentősége lehet annak, hogy egy szülés milyen élmény az édesanya, a baba és a család számára. A „szülés és születés minősége” legalább olyan fontos, mint annak közvetlen eredménye.
Utunkon bárki csatlakozhat hozzánk, akár végig, akár egy-egy szakaszon. A sétán ki-ki a maga tempójában járhatja végig az utat, hol csendesen, hol hangot adva élményeinek. Mindez mutatja, mennyire fontos a saját ritmus (amit nem érdemes se gyorsítani, se lassítani), a folyamat (ami legalább olyan lényeges, mint a célba érkezés), az együttlét vagy éppen a magány.
A szülés/születés jó minőségét nagyban elősegítené, ha minden szülés követné a WHO ajánlását, a baba-barátság pontjait illetve AnyaBaba-barát szülészeti ellátáshoz vezető utat.
A WHO 1999-ben gyakorlati kézikönyvet adott ki a normál lefolyású szülés ellátásáról, a gátmetszés elfogadható arányát 10% alatt határozták meg. Az OEP adatszolgáltatása alapján
2012-ben Magyarországon az 55 878 összes hüvelyi szülés során 34 621 esetben végeztek gátmetszést, ami 61,96% arányt jelent. Egyes helyeken lehetőség van ugyan gátvédelemmel szülni, amivel elkerülhető a szülés közbeni gátsérülés és a gátmetszés, első szülés esetén azonban becslések szerint a gátmetszések aránya 80% felett valószínűsíthető. A
császármetszések gyakorisága a szülések körében minőségi indikátor, ami a külföldi kórházi minőségi indikátor programok mindegyikében szerepel. Magyarországon sajnos ez nem így van. A kórházak mutatóihoz bárki hozzáférhet, azonban nehezen fellelhetők és nem közérthető statisztikai adatként vannak feltüntetve. A WHO ajánlásai szerint 10-15%-nál magasabb császármetszési arány sehol a világon nem indokolt.
Magyarországon ez az arány az OEP adatszolgáltatása alapján
2012-ben 35,3% volt
, 2014-ben 37%. (Forrás:
http://www.csaszarmetszesek.hu/)
HONLAP:
http://www.affektiv.hu/doku.php?id=setaaszueletesminosegeert
BLOG:
http://szulesszuletes.blogspot.hu/
FB:
http://www.facebook.com/pages/Úton-Séta-a-szülés-születés-minőségéért/557804944332679
FB esemény:
https://www.facebook.com/events/886831584743663/
A program a Norvég Civil Támogatási Alap által támogatott Úton...Séta a SzüléSzületéS minőségéért NCTA-2015-11341-X projekt keretében valósul meg.
https://norvegcivilalap.hu/