Sajtóanyag - 2014.03.20.
Szeretettel meghívjuk a 2014. március 28-án megrendezendő, a „Boldogság közgazdaságtana” c. szakkonferenciára, amelyet a KETEG (Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban) képzés és az ÉrMe Üzleti Hálózat szervez a Sapientia Szerzetesi és Hittudományi Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem támogatásával.
Olyan kérdésekre keresünk választ, mint hogy lehet-e, és ha igen, miként a végső célja a gazdasági életnek az emberi boldogság. A boldogság témakörét a rendezvény közgazdasági, társadalmi, filozófiai és pszichológiai aspektusból kívánja bemutatni előadások, délutáni műhelymunkák és kerekasztal-beszélgetés keretében az egyén oldaláról is megvilágítva.
A konferencia kiemelt előadói: Luigino Bruni, a római Lumsa Egyetem közgazdász professzora, Bogsch Erik (Richter Gedeon Zrt.), Dr.habil. Aczél Petra (Budapesti Corvinus Egyetem), Prof. Dr. Kerekes Kerekes Sándor (Budapesti Corvinus Egyetem) és más neves szakemberek.
A nagysikerű CIVIL GAZDASÁG című könyv társzerzőjeként és számos híres publikáció atyjaként is közismert Bruni szerint a boldogság fő társadalmi vetülete immár nem áll a politikai gazdaságtan középpontjában, mint korábban. A mostani válságban a közgazdaságtan társadalmi természetére kell összpontosítanunk: a társadalmi tőke, a kapcsolati javak és egyéb társadalmi dimenziók elemzése kiemelt témái a boldogság tanulmányoknak. A professzor jelenlegi előadásának fókuszában a boldogság társadalmi és politikai jellemzői és ezeknek az empirikus, tudományos és történeti kérdésekhez való kapcsolata áll.
A rendezvény szabadon látogatható, a részvétel INGYENES.
Jelentkezési határido: 2014. március 20.
További információ és jelentkezés: www.keteg.hu
A Boldogság Közgazdaságtana szakkonferencia és fórum
Budapest, MOM Kulturális Központ, 2014. március 28.A konferencia programja
-
09:00 - 10:00 Regisztráció
-
10:00 - 13:00 Köszöntő – Dr. Rosto ványi Zsolt rektor (Budapesti Corvinus Egyetem), Baritz Sarolt a Laura OP képzési vezető (KETEG, Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola) Dr. habil. Aczél Petra egyetemi docens és intézményigazgató (Budapesti Corvinus Egyetem, Magatartástudományi és Kommunikációelméleti Intézet) – Kommunikációgazdaság: a szó „megtér(ül)ése” Prof. Luigino Bruni (Lumsa Egyetem, Róma) – A boldogság nyomában: közgazdaságtan és erényetika Dr. Petres Erika Lúcia OP filozófus (Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola) – Arisztotelész és Aquinói Szent Tamás boldogságfelfogása, mint közgazdasági kategória Prof. Dr. Kerekes Sándor egyetemi tanár ( Budapesti Corvinus Egyetem, Környezetgazdaságtani és Technológiai Tanszék) – A boldogság esete a piacgazdasággal
-
13:00-14:00 Ebéd
-
14:00 -14:50 Bogsch Erik vezérigazgató (Richter Gedeon Zrt.) – Lehetséges-e keresztényi értékrend egy tőzsdei cégnél? Dr. Albert Fruzsina szociológius, kutató (MTA) – Miért boldogabbak az emberek az egyik országban mint a másikban?
-
14:50-15:45 Kerekasztal -beszélgetés és fórum: Merre jár a kékmadár, avagy mi teszi Önt és szakterületét boldoggá? Dr. habil. Aczél Petra, Bogsch Erik, Prof. Luigino Bruni, Prof. Dr. Kerekes Sándor, Kiss Ulrich SJ
-
16:00 -17:30 Műhelyek
Közgazdaságtan
Dr. Zsóka Ágnes – Dr. habil. Csuto ra Mária: Boldogság és fenntartható fogyasztás
Dr. Kocsis Tamás – Dr. Baranyi Árpád: Ökológiai lábnyom és szubjektív jóllét
Dr. Kollár László – Harazin Piroska: Boldogság a munkahelyen. Merjük?
Pszichológia
Dr. Martos Tamás és Pap Judit: Mire van szükségünk a boldogsághoz? A pozitív pszichológia lehetőségei a mai társadalomban
Teológia
Dr. Kék Emerenci a – Dr. Beran Ferenc: Boldogság teológiai szemmel – egyéni és közösségi dimenziók
Média
Az egyház társadalmi-gazdasági tanítását megvalósító élő példa: Mária Rádió
Kerekasztal – KÉPMÁS, Katolik us Rádió, Mária Rádió stb .
Szeretnénk felhívni figyelmét a KETEG képzésre, amely a korábbi évekhez hasonlóan, a 2014/15-ös tanévben is indít évfolyamot, melyben az újfajta, értékelvű gazdasági gondolkodást tradicionális elvekre és elemekre alapozza, a közgazdasági, társadalomtudományi, teológiai tantárgyblokkok integrációjának és a Katolikus Egyház Társadalmi Tanításának segítségével. A Sapientia-Corvinus- Angelicum (római Pápai Szent Tamás Egyetem) együttműködés keretében létrejött és az ÉRME Üzleti Hálózattal együtt fenntartott négy féléves esti-levelező posztgraduális képzésre jelentkezés feltétele egy minimum BA szintű diploma, s minimális gazdasági ismeretek.
Jelentkezési határido: 2014. április 28.
Amennyiben úgy gondolja, szüksége lehet Önnek, szervezetének gazdasági gondolkodásmódbeli frissítésre, látókör bővítésre, valamint egy etikus, értékvezérelt emberközpontú vállalati vezetésre és működésre, jelentkezzen a képzésre vagy küldje el munkatársát. A képzésről, annak eredményeiről meghallgathatja a már végzett, a gazdasági élet különféle ágazataiban, szervezeteiben s szintjein dolgozó alumni hallgatók véleményét a www. keteg. hu honlapon.
További információ: www.keteg.hu
Tisztelettel:Baritz Sarolta Laura OP
A KETEG szakfelelőse
„Újfajta gazdasági gondolkodás – tradicionális alapokon.”
A KETEG több mint képzés, a KETEG misszió!
Ezt az alternatív közgazdasági irányzatot Magyarországon 2010 óta intézményesen is tanítják. A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem ekkor indította el közösen Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban (KETEG) képzését, a római testvérintézmény, a Pápai Szent Tamás Egyetem (Angelicum) Helen Alford dékán által vezetett hasonló képzése alapján 2010 szeptemberében.
A KETEG tantárgyait három elméleti blokkban (gazdaság, társadalomtudományok, teológia) és egy gyakorlati modulban tanítják. A szak tanárai hiteles gazdasági szakemberek, akik elkötelezettek az alternatív közgazdasági irányzat iránt – az oktatók a Sapientiáról, a Corvinusról, a keszthelyi Pannon Egyetemről, illetve a vállalkozói szférából (ÉrMe Üzleti Hálózat, Focoláre - Közösségi Gazdaság) kerülnek ki.
Gyakori meghívott vendégek külföldi egyetemek szakértői is, így járt már itt prof. Wolfgang Grassl amerikai marketing szakértő, és 2012 áprilisában vendég volt prof. Helen Alford római dékán asszony is a szak által szervezett konferenciára, előadásra és nyílt órákra. A professzor asszony látogatása óriási sikert aratott: a Corvinus Egyetemen mintegy 150 vendég és fiatal hallgató élvezte a társadalmi vállalkozásról és a valódi CSR-ról szóló előadását, s a Sapientián, olasz és magyar előadókkal (többek között Soltész Miklós, Horkay Nándor) megtartott konferenciát szintén mintegy 150 hallgató részvételével a média is közvetítette. 2013 áprilisában Prof. Stefano Zamagni bolognai közgazdászprofesszor volt vendégünk, „Civil gazdaság, hatékonyság, méltányosság, köz-jóllét” című – Luigino Bruni-val együtt írt – könyve magyar kiadásának bemutatója és a vele kapcsolatos konferencia előadójaként.
A KETEG folyamatosan keresi a lehetőséget hazai és külföldi egyetemekkel, főiskolákkal, intézményekkel való együttműködésre, valamint arra, hogy partnerséget alakítson ki a magán és az állami szféra egyes szereplőivel, akik a végzett hallgatók foglalkoztatására, elhelyezkedésére nyitottak, azaz akik maguk is fontosnak tartják az etikusság és a fenntarthatóság érvényesülését gazdálkodásukban.
A képzés fontos elve a közösség, a közös munka. Az elkötelezett hallgatók és tanáraik együttgondolkodásként értelmezik ezt a 4 féléves posztgraduális képzést, amelyben számos tevékenységet önkéntes alapon maguk szerveznek (tréningeket, konferenciákat, előadásokat, de állandó rádióműsoruk is van). A KETEG ösztöndíj-programot is szervez, pl. az Angelicumba.
A KETEG egyik legsikeresebb tantárgya a „gyakorlati projekt”. A hallgatók a menedzser-oktatók által megszervezett – a KETEG elvekhez hasonlóan gondolkodó – cégeknél, konkrét projektek megtervezésében, kidolgozásában, lebonyolításában vesznek részt, s a szemeszter végén beszámolnak tevékenységükről. A tárgy sikerességét és a hallgatók motiváltságát mutatja, hogy az osztályzást követően is tovább szándékoznak folytatni a megkezdett munkájukat az érintett szervezeteknél. Ez a tárgy alkalmat ad arra is, hogy a hallgatók a végzés után kapcsolatot építsenek ki, esetleg munkát találjanak a hasonlóan gondolkodó szervezetek világában.
Jövőbeli terveink közé tartozik a képzés állandó szakszerűsítése, színvonalának emelése, egy életpálya modell kialakítása, amely középiskolával, egyetemmel kezdődik, s potenciális munkahelyekben ér véget, ezen felül külföldi tanulmányutakat, ösztöndíjakat biztosítunk. Egyúttal tovább kívánjuk folytatni a külföldi szakemberek meghívását, a konferenciaszervezési és ismeretterjesztési tevékenységet.
A marketing munkára nagy gondot fordítunk: a mai világ eszközeivel szeretnénk magunkat megismertetni minél szélesebb körben, ehhez nyújt segítséget egy ütőképes csapat az ÉrMe Üzleti Hálózat keretein belül, akikkel a KETEG a KETEG-ÉrMe együttműködés keretében dolgozik együtt.
Egyik fő erősségünk a csapatmunka: terveinket, vízióinkat a tanárokból, hallgatókból és az ÉrMe Üzleti Hálózat vállalkozóiból álló munkaközösség igyekszik minél szakszerűbben megvalósítani. A képzésre BA-val vagy régebbi diplomával és lehetőleg alapfokú gazdasági ismeretekkel is rendelkező diákokat ill. felnőtteket várunk, akik nyitottak egy újfajta szemléletre, amelyet a saját szakterületükön hasznosítani és integrálni tudnak.
JELENTKEZÉS ÉS TOVÁBBI INFORMÁCIÓ : WWW .KETEG .HU