Tudtad, hogy Magyarország kétszer is ezüstérmet szerzett a labdarúgó-világbajnokságon? 1938-ban Olaszország, 1954-ben pedig Németországgal szemben vesztette el a döntő mérkőzést a csapat. A világ legjobb játékosának tartott Puskás vezetésével a magyar „Aranycsapat” több mint négy éven át verhetetlen volt. A válogatott innovatív játékával a modern futball elindítója, és minden idők legjobb európai csapata lett.
Képzeld el, hogyan közvetítené az Aranycsapat mérkőzését egy mai sportcsatorna! Vagy inkább nézd meg! A labdarúgás művészete egy korábban sosem látott sportfotókból építkező kiállítás a magyar foci legnagyobb legendáit invitálja meg egy fordított időutazásra. Nem a kiállítás látogatói repülnek vissza a hazai labdarúgás legdicsőbb korszakába, hanem Puskásék érkeznek meg a legmodernebb vizuális technológiák varázslatos segítségével a jelenbe. A szervezők számos különleges attrakcióval teszik vonzóvá, családi programmá az erre amúgy is nagyon alkalmas Millenáris helyszínt. Mindenkit vár a „Rúgj együtt Puskással” digitális stúdió is, ahol a lövést rögtön a Facebook-ra is feltölthetik a játékosok.
Gyermek (6 éves korig): ingyenes
Felnőtt: 2.790,- Ft
Családi (2 felnőtt + 2 gyermek): 8.990,- Ft
Diák (nappali tagozatos – diákigazolvánnyal): 1.990,- Ft
Nyugdíjas: 2.290,- Ft
Csoportos 18+ fő: előzetes egyeztetés szükséges
Nyitvatartási idő:
Minden nap: 10 – 21 óráig (jegykiadás 19:30-ig)
Sosem látott képek kerültek elő az Aranycsapatról
Kincset rejtettek a Kozák Lajos sportfotós hagyatékából előkerült tekercsek
Az ötvenes évek ismert sportfotográfusa, Kozák Lajos hagyatékából kerültek elő korábban sehol sem bemutatott képek a kor legismertebb labdarúgóiról. A filmtekercsek elszáradt órarugóként, összecsavarodva várták sorsukat, míg a hagyatékot feldolgozó művészek rájuk leltek. A digitalizálás során derült ki: a képanyag csodálatos kincset képvisel. Kozák Lajos fázisfotói tanulmányszerűen, és elképesztő részletességgel mutatja be az Aranycsapat és a kor más ismert labdarúgósztárjainak emblematikus trükkjeit.
„Kozák Lajos életművét a Sportmúzeumra hagyta, két doboz kivételével. Ezeket lányaira bízta, tudván, hogy egészen kivételes értéket képviselnek” – mutat rá az életművet feldolgozó, és a képekre nemrégiben rálelő Kasza Gábor, fotográfus. A szakértő hozzáteszi, hogy az ötvenes években jellemzőek voltak a fázisfotós felvételek, amelyek a sport- és testnevelés oktatási programban játszottak kulcsszerepet. Kozák Lajos ennek a műfajnak specialistája volt és több sport témájú könyvet is illusztrált. A most előkerült képeknek köszönhetően Puskás ballábas külső csűdrúgása, Kocsis fejesei vagy ollórúgása, Hidegkuti boszorkányos cselei, a „fekete párduc” utánozhatatlan védései mozdulatról mozdulatra végigkövethetőek, miközben a fotók minősége szinte még a játékosok hajszálait is pontosan látni engedik.
„Kozák Lajos egy 35 mm-es Kinamo Zeiss filmkamerát alakított át úgy, hogy a szektoridőt rövidítette és több kockát exponált a gép másodpercenként. Ez az eljárás egyedülállónak számított az akkori sportfényképezésben” - hívja fel a figyelmet Kasza Gábor. A digitálisan felújított képeket „A labdarúgás művészete” című kiállításon mutatják be június közepétől a Millenárison. A fázisfotók és a huszonegyedik századi technológia találkozásának szerencsés folyományaként a képsorokból full HD minőségű videók, szuperlassított kisfilmek is készültek, így Puskásék játéka olyan élményt ad, mintha egy mai prémium sportcsatornán nézné valaki a vb szupersztárjait.