Az idő birodalma - Meghökkentő történetek és jelenségek
Életünk különböző fázisaiban különböző módon viszonyulunk az időhöz, az idő múlásához. Fiatalon legtöbbször siettetni akarjuk az idő múlását, idősebbek akarunk lenni, szeretnék a dolgokon gyorsan túl lenni. Felnőtt korban változik a viszony, hirtelen az idő lesz az, amiből mindig a legkevesebb van. Rohanunk, versenyt futunk az idővel. Idős korban pedig legszívesebben visszaforgatnák az idő kerekét, és ha tehetnénk meg is állítanánk az időt.
A Mezőgazdasági Múzeumban 2014. március 16-án nyílik interaktív kiállítás az időről, az idő fogalmáról, dimenzióiról, jelenről, múltról és jövőről. A kiállítás sok érdekes témát boncolgat, például azt, hogy az élővilág bioritmusa térben és időben milyen szabályokat követ, mi befolyásolja az időérzékünket, lehetséges-e az időutazás, vagy tudjuk-e rögzíteni a pillanatot. Emellett szórakoztató játékok, fejtörők és az időmérésére az évszázadok során rendelkezésre álló eszközök kiállítása várja a Mezőgazdasági Múzeum kiállításának látogatóit.
Az idő birodalma kiállítás a
Vajdahunyadvárban2014. április 27-ig látogatható, érdemes ezt az izgalmas programot mihamarabb beiktatni a családi programok közé, nehogy kifussunk az időből.
Az idő birodalma - Meghökkentő történetek és jelenségekProgramok
Az idő születése
Idő, energia és anyag: az univerzum létének, keletkezésének kérdését a tudósok e három elvont fogalom révén magyarázzák. Ahogy az anyagot, az időt is csapdába lehet ejteni, a fekete lyukakból egyik sem szabadulhat.
Ritmus
Mindegyik élőlényben parányi óraművek serege dolgozik: a szív dobog, a sejtek osztódnak, az izmok feszülnek és elernyednek a maguk üteme szerint. Valamennyi élőlény életét saját belső órája irányítja.
Időérzékelés
Ahogy az ember evolúciója során egyre összetettebb gondolatokra volt képes, úgy finomodott az időszemlélete is. A múltról, a jövőről való elvont gondolkodás, az idő múlásával összefüggő tények felismerése - ezek a képességek hosszú fejlődés eredményei.
Az idő felosztása és mérése
Tűz, víz, homok, Hold, Nap: a modern technika előtt az ember minden kínálkozó lehetőséget megragadott, hogy természeti jelenségek segítségével mérje az időt, számlálja a perceket, órákat és napokat.
Játék az idővel
A múltra emlékezünk, az emlékekkel játszhatunk, próbára tehetjük időérzékünket, megfigyelőképességünket, reakcióink gyorsaságát. Kiállításunkon a látogatók az idő játékos oldalával is megismerkedhetnek.
Relatív idő
Milyen formával jeleníthető meg az idő? Egy irányban halad, vagy sok, egymástól független jelen zajlik egyszerre? Megállítható-e, visszafordítható-e az időfolyam? Ezek a kérdések a legnagyobb fizikusokat éppúgy foglalkoztatták, mint a filozófusokat vagy az írókat és költőket.
forrás: www.mezogazdasagimuzeum.hu Nyitva tartás:
hétfő zárva,
kedd-vasárnap 10-17 óráig (április 21-én, húsvéthétfőn – nyitva).
Belépőjegy árak:
felnőtt 1550 Ft,
gyermek (3-14 éves korig) és nyugdíjas (62 éves kortól) 1350 Ft,
csoportos (minimum 10 fős óvodai és iskolai csoport) 890 Ft,
családi (2 felnőtt és 2-3 gyermek) 5350 Ft
Kedvezményes belépő csoportoknak 2014. március 31-ig, hétköznapokon: 790 Ft / fő
Csoportok bejelentkezése és információ: 06 1 422 0765 vagy 06 1 363 2711
A belépőjeggyel a múzeum összes állandó és időszaki kiállítása is megtekinthető.
Az idő birodalma – Meghökkentő történetek és jelenségek
Kiállítás és játék
2014. március 16. – április 27.
„Most!” – mire kimondtuk a szót, a jelen máris múltba fordult. Az idő egyik alapvető fogalmunk, jelentését leírni, meghatározni mégsem egyszerű, bár hatását mindennap tapasztaljuk: emlékezünk a múltra, tervezzük a jövőt, a szervezetünkben ketyegő óra szerint ébredünk, álmosodunk el, vagy tör ránk az éhség.
A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban nyíló, új kiállítás az idő titokzatos természetét, világot mozgató törvényszerűségeit, meghökkentő jelenségeit és rejtett összefüggéseit tárja a látogatók elé.
A kiállítás és játék során kiderül, hogyan érzékeljük az időt, lehetséges-e az időutazás, hogy képesek vagyunk-e megállítani az idő múlását, vagy megfordítani azt.
Megtudhatjuk továbbá, milyen ritmus szerint „működnek” az élőlények, és miként befolyásolják a körülmények az időérzékünket, ahogy arra is választ kapunk, mi az összefüggés az ágyúdörgés és az idő múlása között, miért jár az óramutató az általunk megszokott irányba, vagy mi minden szolgálhat az idő mérésére – az égitestek mozgása vagy a virágóra.
A 700 m2-en elterülő, látványos kiállítás, rengeteg felfedeznivalóval, játékos fejtörőkkel és ajándékkal várja a látogatókat március 16-tól április 27-ig a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, a Vajdahunyadvárban.
A kiállítás az f exhibition szervezésében valósul meg.