Kockás abrosz, kadarka... rendezvénysorozat programjai
2013. JÚLIUS 11., CSÜTÖRTÖK, 18 ÓRÁTÓL 22 ÓRÁIG
-
18.00-tól Saly Noémi tárlatvezetése a „Nekem soha nem volt otthonom...” – Krúdy Gyula budapesti életének színterei című állandó kiállításban
-
19.00-tól a Hosszúlépés.Járunk? Krúdy-fröccs várostörténeti sétája (kombinált jegy: 3.000 Ft) (http://mkvm.hu/index.php?p=listhirek&id=226&tbl=hirek)
Zenél: Marosi Zoltán, tangóharmonikás
BELÉPŐJEGY: 1200 Ft, mellyel 2013. október 31-ig egy alkalommal visszatérhet a Múzeumba!
A KRÚDY-FRÖCCS SÉTÁRA KÜLÖN JEGY VÁSÁROLHATÓ A
WWW.HOSSZULEPES.ORG WEBOLDALON
TOVÁBBI IDŐPONTOK:július 18, 25.
augusztus 1. 18.30-tól tárlatvezetés A Pajtás és pajtásai című időszaki kiállításban
augusztus 8. 18.30-tól tárlatvezetés „A jó kalmár a világ jótevője” – Két évszázad a magyar kereskedelem történetéből című állandó kiállításban
augusztus 15. 18.30-tól tárlatvezetés a Tortalapátok című időszaki kiállításban
augusztus 22. 18.00-tól tárlatvezetés a „Nekem soha nem volt otthonom” – Krúdy Gyula budapesti életének színterei című állandó kiállításban; 19.00-tól A
Hosszúlépés.Járunk? Krúdy-fröccs várostörténeti sétája (kombinált jegyek kaphatók a
www.hosszulepes.org weboldalon)
augusztus 29. 18.30-tól tárlatvezetés a Reklámtáblák és a Látványraktár című állandó kiállításokban
szeptember 5. 18.30-tól tárlatvezetés a Tortalapátok című időszaki kiállításban
szeptember 12. A Kockás abrosz, kadarka... programsorozat záró estéje; 18.00-tól Saly Noémi Krúdy karkán kiskocsmába című előadása
CsaládiDér Denisa zöld szalonjaaugusztus 7., 17 óra
Isten kertjéből kedvünkre válogathatunk. Van, amit az arcunk, testünk, bőrünk kényeztetésére, regenerálására használhatunk, és van, amit megehetünk, hogy egészségünket megóvjuk.
Belépő: 1.000 Ft
Előzetes regisztráció szükséges a kiss.hajnalka@mkvm.hu e-mail címen, vagy a 375-62-49-es telefonszámon.
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum augusztusi kiállítások
Nyitva: hétfő kivételével minden nap 10-18 óráig
Múzeumi belépőjegy:
800 Ft/teljes árú
400 Ft/diák és nyugdíjas
1500 Ft/család
Kiállítások
Állandó kiállítások
„Nekem soha nem volt otthonom…” - Krúdy Gyula budapesti életének színterei
A kiállítás Krúdy hajdani szegényes, óbudai lakásának két szobájában várja a látogatókat, ott, ahol az író élete utolsó három évét töltötte, s ahol meghalt. Az egyikben az albérleteket, olcsóbb vagy jobb szállodákat, átmenetinek bizonyult polgári otthonokat mutatjuk be, amelyek a fővárosba költözésétől, 1896-tól 1933-ig keretet adtak a hétköznapjainak. A másikban pedig azokat a vendéglátóhelyeket, amelyeket szeretett, törzsvendégként látogatott, és műveiben is megörökített.
„
A jó kalmár a világ jótevője” – Két évszázad a magyar kereskedelem történetéből
Mintegy tíz év szünet után ismét megnyitjuk felújított állandó kereskedelem-történeti tárlatunkat. Az új állandó kiállításunk a magyar kereskedelem fejlődésének és történetének két évszázadát mutatja be. Megismerkedhetnek a látogatók a mérésügy, a vásárok és a vásározás történetével. Emellett betekintést nyújtunk a kereskedelmi szakoktatás mindennapjaiba, valamint korabeli üzletek és kirakatok hangulatát is megidézzük. A kiállítás első ütemében 2013-ban öt terem nyílik meg a látogatók előtt.
Reklámtáblák
„A jó reklám esztétikailag szép, és a jó reklám társadalmi szempontból nélkülözhetetlen. A reklámot a kereskedelem szülte meg, a kereskedelem pedig az emberiség egyre fokozódó életigényességének a következménye.” (Kassák Lajos)
A tárlat a múzeum kereskedelmi gyűjteményének eddig kevésbé ismert zománctárgyait és tábláit mutatja be a dohányzás, az ital, az élelmiszer, a vegyes iparcikk, a biztosítás és a feliratos táblák témaköréből. Az NKA pályázatán nyert pénzből gyarapított gyűjtemény méltó helyet kap a múzeum állandó kiállításaként.
Látványraktár
Ritkán, vagy már egyáltalán nem használt kereskedelmi és vendéglátós tárgyak sora várja az érdeklődőket. Tematikus egységekben, tizenhét vitrinben ismerkedhetnek meg a két szakma érdekességeivel. Bolti segédeszközök, régi árucikkek, reklámtárgyak, különleges dobozok, a király tejszínes üvege az egyik tároló sorban; táncrend, csizmahúzó, bajusz-sütővas, sörszámláló, krampampulis pohár, homárvilla a másikban. Tanulni, vagy csak gyönyörködni vágyik? Kerüljön beljebb!
Időszaki kiállítások
Megvalósult és megvalósulatlan álmokmárcius 1. – MEGHOSSZABBÍTVA szeptember 15-igVálogatás Erdély István, Gönczi Gebhardt Tibor, Haranghy Jenő, Repcze János, Rottler István és Tuszkay Márton reklámterveiből
Múzeumunk számos reklámgrafikus tervét és vázlatát őrzi. Eddig ezek az alkotások jobbára a raktárak polcain pihentek, kiállításokon csak ritkán szerepelt egy-egy darab. Most először tesszük közszemlére ezeket a reklám- és művészettörténeti szempontból egyaránt figyelemre méltó műveket. A kiállításhoz kapcsolódóan várjuk az ifjú tehetségek plakátterveit a „Tervezd magad!” c. pályázatunk keretében április 26-ig. Eredményhirdetés május 3-án 15 órakor az MKVM-ben. Bővebb információt a honlapunkon és a Facebook oldalunkon olvashatnak.
„A Pajtás és pajtásai”április 17. – MEGHOSSZABBÍTVA szeptember 15-ig„A Pajtás és pajtásai” című időszaki kiállítás a magyar fényképezőgép-tervezés, -gyártás, -értékesítés és -használat 1950–1966 közötti, úgynevezett ipari korszakával foglalkozik. A legnagyobb példányszámban előállított magyar fényképezőgép, a Pajtás mellett kiállítjuk többek között az Útitárs, Fotobox, Momikon és Mometta gépeket. Az egykori osztálykirándulások, családi események, fotószakkörök legfontosabb kellékeit, amatőr fotósok hajdani kedvenceit még soha nem láthatta ilyen nagy számban együtt a közönség, az ifjabb generáció pedig átélheti az otthoni, fürdőszobai előhívás élményét.
Tortalapátok – Vojtek Éva gyűjteményeaugusztus 1. – szeptember 15.
A tortalapát mindennapi tálalóeszköz, s a kor divatja ugyanúgy rányomta a bélyegét, mint bármely más műtárgyra. Az első példányok feltehetőleg akkor jelentek meg, amikor már házhoz szállították a dísztortákat. A Monarchiában ez az 1832-ben megalkotott Sacher tortához kötődik.
Vojtek Éva gyűjteményének darabjai alapanyagaikkal és díszítésükkel is arról árulkodnak, hogy nálunk a századfordulótól váltak a polgári családokban használatos készletek fontos kiegészítő darabjaivá. A barokkos cizelláltságra éppúgy találunk példát, mint a szecessziós motívumokra, vagy a már letisztultabb art deco stílusjegyeire.
Szerencsére a cukrászok ma is készítenek finom ünnepi tortákat, amelyeket a háziasszonyok elegánsan osztanak szét a vendégek tányérjain. Ismert mondás: az étkezés koronája a desszert. A koronázási ceremóniát pedig mi tehetné még szebbé, mint egy míves tortalapát?
Még egy szeletet? Melyikkel?