Kiállítás nyílik a Liget Budapest Projekt keretében megvalósuló Néprajzi Múzeum új épületének látványterveiből, illetve többek között ezen intézmény raktározását kiszolgáló Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK) terveiből. A makettekből és tablókból álló kiállítás a Néprajzi Múzeum főépületének aulájában tekinthető meg.
A Városliget teljes megújulását célzó Liget Budapest Projekt mérföldkő a Néprajzi Múzeum életében, hiszen a projekt keretében létesülő 5 új múzeumépület egyikét kifejezetten az intézmény számára, a szakmai igényeket és látogatói szempontokat egyaránt figyelembe véve tervezik meg. Az 1872-es alapítású múzeum még soha nem működött olyan épületben, melyet eredendően az intézmény igényeinek megfelelően építettek, alakítottak volna ki. Száznegyvenhárom éves zaklatott, több költözést megért története során átmeneti jelleggel működött a városligeti Iparcsarnokban, a Várbazárban, egy népligeti középiskolában, 1974-től pedig az Igazságügyi Palota Kossuth téri épülete ad otthont számára.
A Liget Budapest Projektnek köszönhetően a Néprajzi Múzeum új épülete a Dózsa György út és az Ajtósi Dürer sor találkozásánál, a jelenleg parkolóként használatos Ötvenhatosok terén valósulhat meg. A francia Vallet de Martinis DIID Architectes tervei alapján felépülő intézmény terveiben az alkotópárosra jellemző modern, letisztult vonalak és arculat is felfedezhető. Az épület középső, utcaszinten megvalósuló nyitott és átjárható tere a park közötti szabad átjárhatóságot, az intézmény és a természet kapcsolatát erősíti, míg az épület belső az “irányított szabadság” eszméjét követve kívánja lehetővé tenni a látogatóknak, hogy önállóan járják be a kiállítási tereket.
Az új Néprajzi Múzeum szakmai és infrastrukturális hátterét a 2017-re megvalósuló OMRRK látja majd el, mely az elképzelések szerint a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria mellett a Városligetben található új intézményeket a legmagasabb színvonalú tudományos és technikai háttérrel szolgálja majd ki.
A Liget Budapest Projekt keretén belül a Néprajzi Múzeum nem csak új épületbe költözhet; a múzeum a jövőre és a megújulásra nyitott társadalmi múzeumként a múltbeli és a jelenkori tárgykultúra, valamint a társadalmi jelenségek kutatásának és bemutatásának reflexív helyszíne kíván lenni a 21. század legkorszerűbb múzeumtechnológiai megoldásainak és látogatóbarát feltételeinek biztosításával.
A Liget Budapest Projekt
A Városliget komplex fejlesztését és megújítását célzó Liget Budapest projekt keretében öt új múzeum kap helyet a park jelenleg burkolt, lebetonozott peremterületein, valamint a Városligetben található, de lebontásra ítélt létesítmények helyén. A park zöld felületeinek részleges megújítása már 2014 tavaszán megkezdődött, 2018-ra pedig, a Liget Budapest Projekt megvalósításával a városligeti park zöldfelülete a jelenlegi 60 százalékról 65 százalékra nő majd. A fejlesztések alatt a Ligeten áthaladó autósforgalom csökkentésére is sor kerül annak érdekében, hogy a mostaninál lélegzőbb Városliget várja majd a kikapcsolódni, sportolni vágyó látogatókat.
A Szépművészeti Múzeum a Városliget Zrt.-vel közösen a tervezett öt új épületre (Néprajzi Múzeum, Magyar Zene Háza, Új Nemzeti Galéria-Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum, FotóMúzeum Budapest, Magyar Építészeti Múzeum) nemzetközi tervpályázatot írt ki. Az új múzeumi épületek megvalósításával párhuzamosan az Állatkert nagyszabású bővítése, a Fővárosi Nagycirkusz megújítása, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum épületének eredeti tervek szerinti helyreállítása is megvalósul. A Liget Budapest Projektnek köszönhetően a Városliget a minőségi zöldterületi kikapcsolódás, a kultúra és a szórakoztatás európai rangú és vonzerejű helyszínét jelenti majd 2018-tól valamennyi idelátogató számára.