Programok - Élmények - Városom
Részletes információk több, mint 5000 vendéglátóhelyről! Éttermek, pizzériák, sörözők és kávéházak egy helyen!
Országos Nyitóoldal / Budapest / Látnivalók / Történelmi emlékeink / Barlanglakások
1222 Budapest, Veréb utca 2-4
Email cím | [Email címet mutat...] |
Telefonszám | [Számot mutat..] |
Telefonszám | [Számot mutat..] |
Webcím | http://www.btm.hu |
A Barlanglakás-kiállítás Budapesten, a Veréb utcában található. A Dunától induló domboldalakon, régebben Promontornak nevezett vidéken több évszázadon keresztül földbe vájt emberi lakóhelyek is voltak. 1966-ban az utolsó lakó elköltözése után a barlangokat betömték. b
A barlanglakásoknak sajátos története van. Két nagyobb korszakra osztható fel, a kezdetektől a 19. század 80-as évek végéig és a 20. század elejétől a félszámolásig.
A pontos kezdetét nem ismerjük. E korai korszakban a jellemzője az volt, hogy a hegyoldalban lévő nagy barlangokban „házakat” építettek. Ezeknek csak az oldalfalait húzták fel. Itt tetőre nem volt szükség. A barlangok két oldalához támasztott házak a középső tereket szabadon hagyták, így ezek utcasorokat alkottak. József nádor emlékirataiból ismerjük, hogy ottjártakor 40 darab házat talált ott.
Fél évszázaddal később már 120 darabot számláltak. 1838-ban Vasquez rajzon is megörökített egy ilyen lakott barlangot. 1860-ban a oldalában is találtak egy ilyen házat. (Egy kötélverő családja lakott benne.) Budafokon az ilyen lakások a hegyomlások miatt fokozatosan megszűntek. Ezzel az első periódus lezárult.
A 19. század második felében a kapitalista fejlődés felgyorsulása során, addig ismeretlen méretekben épült, gyarapodott a város. Új városrészek születtek. A fővárosi építkezések során a budafoki hegyoldal kőanyagát is bányászni kezdték. Az 1870-es évektől egyre gyakrabban tudósítanak az egykori dokumentumok (újságok), a négyzetesen kivájt gödrökről, melyben ajtók és ablakok kaptak helyet. Először saját használatra, a későbbiekben eladásra is készültek.
Ekkortájt jelent meg a Veréb utcában a bemutatott barlanglakás, illetve barlanggóc. Az utóbbi elnevezést akkor használták, ha egy egy telken egy udvarból több lakás is létesült. A kapitalizálódás következtében a gyorsan fejlődő fővárosban a lakott barlangok száma nagyon gyorsan szaporodott.
A 20. század fordulóján a környék szomorú nevezetességeihez tartozott és külföldön is nyilvántartották. A főváros természeti szépségei, pompás épületei árnyékában nemcsak Budafokon, de a város több pontján (például a Mária Valéria telepen) sok-sok ezren barlanglakásokban, nyomornegyedekben éltek.
Fővárosi nyomornegyedek a 20. században a főváros területén több helyen is léteztek.
Budafokon a Veréb utcában lévő kiállítás az utókor számára tanulságul és tanúbizonyságként megőrizte meg özv. Tóth Győzőné lakását. A kiállítást a Budapesti Történeti Múzeum rendezte és irányította annak rekonstrukciós munkáit.
Forrás: wikipedia.hu
A Törley-kastélyt a híres pezsgőgyáras, Törley József építtette a XIX. század végén...
Törley József az 1880-as években Franciaországban tett látogatása után, a szőlészettel...
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned, ha nem vagy még regisztrált felhasználónk kattints ide
Rejtélyek Szobája
Fantasztikus szórakozás, mozijegy áron!
Több, mint egy órátok van arra, hogy különböz...
Budapest
Számtalan szabadidős lehetőség, családi-és gyermekprogramok, finom ételek, zamatos boro...
Festői környezetben várunk mindenkit - számtalan szabadidős lehetőséggel! Nálunk jól
Balaton
Fantasztikus szórakozás, mozijegy áron!
Több, mint egy órátok van arra, hogy különböz...
A Sümegi és Fiai Pincészet családi vállalkozás, amely szakmai alapjait dédapánktól sze...
A Hotel Luna*** Dél-Buda személyautó és tömegközlekedéssel egyaránt könnyen megközel
Gyönyörű panorámás, tágas, kényelmes családi ház Budapest központjától, belvárosá...
Barátságos családias panzió a délbudai oldalon, 7 km-re a városközponttól, a régi bala...
Computeres szemvizsgálat, szemüvegek készítése-, javítása, kontaktlencse folyadékok, ap...